FREDOVI OBROČI

Fredov plavalni obroč je poseben plavalni obroč, ki je v zadnjem delu odprt in ima v notranjosti obroča trebušni del, na katerem otrok leži, pripet pa je z varnostnim pasom, tako da otrok nikakor ne more zdrkniti iz obroča. Otrok je v optimalni trebušni legi. Fredov obroč ima notranji in zunanji napihljiv prekat. Tudi varnostni pas in trebušni del sta napihljiva. Fredova metoda učenja plavanja je razdeljena na tri stopnje, pri katerih se uporabljajo različni obroči. Le- ti se razlikujejo po velikosti in barvi. Poznamo rdeči, oranžni in rumeni Fredov plavalni obroč.

Rdeči Fredov obroč: je med vsemi obroči največji in ima največji vzgon in stabilnost. Zaradi tega nudi tisto podporo, ki jo otrok potrebuje pri prilagajanju na vodo in pri učenju pravilnega udarca z nogami. Relativno omejen prostor za gibanje z rokami v tej fazi je načrten, da se otrok najprej osredotoči na gibanje nog, kajti v tej fazi je gibanje z rokami manjšega pomena. Ko je gibanje nog pravilno avtomatizirano, ko otrok lahko nekaj metrov samostojno plava do nekega cilja in tudi spreminja smer, takrat lahko preidemo na oranžni obroč. Ta prehod naj bo okrog tretjega leta starosti. Uporabljamo ga od 3 mesecev starosti do 3. leta.

Oranžni Fredov obroč: je srednje velikosti z zmanjžanim vzgonom in stabilnostjo. Na ta način je omogočena večja svoboda gibanja rok. Spodbuja se avtomatizacija udarca in koordinacija udarca z zavesljajem. Malček preplava več z žabjim gibanjem, spreminja smer plavanja, se obrača ter je samostojen in sproščen v vodi. Otrok naj ne plava dolge razdalje. Ko se nauči pravilnega plavanja (koordiniranega gibanja nog in rok), preidemo na rumeni obroč. Oranžni obroč je primeren za otroke med 2. in 6. letom starosti.

Rumeni Fredov obroč: to je najmanjši obroč z najmanjšim vzgonom in stabilnostjo ter najmanjšim volumnom, zato omogoča največjo svobodo gibanja. Na ta način otrok plava z lastno močjo in tehniko. Ko otrok plava daljšo razdaljo in spreminja smer z rumenim obročem, bo metodični postopek speljan naprej. Postopno zmanjšujemo volumen zraka v zunanjem delu obroča. Otrok najprej v spremenjenih pogojih plava daljšo razdaljo in spreminja smer. Nato postopno spuščamo zrak v notranjem obroču. S tem otrok prevzame vzgon in plava pri popolnem odvzemu zraka samo s stranskimi deli obroča, ki še vsebujejo zrak. Ti stranski deli nimajo nosilne ampak, psihološko funkcijo. V tej stopnji popuščanja zraka smo posebno pozorni na mirno, enakomerno plavanje. Ko otrok doseže to stopnjo učenja, lahko sam skrbi za vzgon in opusti pripomožek, ko je sam nato pripravljen. Uporablja se predvidoma med 4. in 8. letom starosti.