POGOSTA VPRAŠANJA


1) ALI DOJENČKI RES PLAVAJO?

2) ZAKAJ VADBA (PLAVANJE) DOJENČKOV V VODI - KAKŠEN JE POMEN ZGODNJEGA ZAČETKA PLAVANJA?

3) KDO, KJE IN KDAJ IZVAJA TEČAJE PLAVANJA DOJENČKOV?

4) ALI LAHKO PREDSTAVITE PROGRAM PLAVANJE DOJENČKOV PO FREDOVEM PROGRAMU?

5) ALI LAHKO OTROKA NA PLAVANJU DOJENČKOV/MALČKOV SPREMLJA DRUGA OSEBA, NAMESTO STARŠEV?

6) ALI JE OBOLEVNOST DOJENČKOV, KI OBISKUJEJO VADBO V VODI KAJ VEČJA, OD OBOLEVNOSTI NJIHOVIH VRSTNIKOV, KI NE PRIHAJAJO NA VADBO?

7) ALI SE LAHKO OTROK S POSEBNIMI POTREBAMI TUDI PRIDRUŽI VADBI PLAVANJE DOJENČKOV?

8) KAKO JE Z NEOPOREČNOSTJO VODE?

9) IMAMO DVOJČKE. ALI STA LAHKO PRISOTNA OBA DOJENČKA HKRATI NA VADBI?

10) KOLIKO ČASA JE LAHKO DOJENČEK V VODI?

11) KAKO LAHKO UGOTOVIMO, ALI DOJENČKA ZEBE?

12) ALI PRIPOROČATE POTAPLJANJE DOJENČKOV?

13) KAKŠNA MORA BITI TEMPERATURA VODE, DA JE PRIMERNA ZA PLAVANJE DOJENČKOV?

14) ALI PRIPOROČATE PLAVANJE DOJENČKOV V TERMALNIH VODAH?

15) V KATEREM MESECU LAHKO DOJENČEK PRIČNE S PLAVANJEM?

16) ALI JE MOGOČE PRITI VADBO POGLEDATI?

17) KAKO JE S TERMOREGULACIJO PRI PLAVANJU DOJENČKOV?

18) ALI LAHKO PRINESEMO SVOJO IGRAČKO NA VADBO?

19) KAKŠEN JE VPLIV PLAVANJA NA TELESNI RAZVOJ?

20) ALI STARŠI ZA VADBO POTREBUJEMO PLAVALNO KAPO?

21) KDAJ DOJENČEK NE SME PRITI NA PLAVANJE?

22) ALI SO LAHKO NA ISTI VADBI DOJENČKI IN MALČKI RAZLIČNE STAROSTI (npr. 5-mesečni dojenček in 2-letna malčica)?

23) KOLIKO DOJENČKOV/UDELEŽENCEV JE V SKUPINI?

24) ALI SO HLAČKE IZ NEOPRENA OBVEZNE ALI SI LAHKO TUDI SAMI PRISKRBIMO PRIMERNE KOPALKICE?

25) KOLIKOKRAT TEDENSKO POTEKA VADBA PLAVANJA DOJENČKOV?

26) ALI MORAMO OBROČEK IN OSTALE REKVIZITE KUPITI?

27) KAJ JE PREDNOST FREDOVEGA OBROČA?

28) KAKŠNE VAJE IZVAJAJO DOJENČKI?

29) ODLOČAMO SE ZA NAKUP PLAVALNEGA OBROČA ZA 2 LETI STARO DEKLICO IN VAS PROSIM ZA NASVET. KER JE RDEČ OBROČ OD 3 MESECEV DO 4 LETA, ORANŽEN PA OD 2-6 LET, ME ZANIMA, KATEREGA NAM PRIPOROČATE

30) ALI NAJ KUPIMO FREDOV OBROČ ŽE PRED VADBO IN JO NEKOLIKO NAVADIMO NA PLAVANJE Z NJIM?

31) SEM PONOSNA MAMICA MALEGA MARKA, KI JE STAR 7 TEDOV IN 2 DNI. ZELO RADA BI SE UDELEŽILA VADBE V VODI ZA DOJENČKE, VENDAR ME SKRBI, KER BO MARK TAKRAT STAR LE 3 MESECE IN 18 DNI, PRIPOROČENA STAROST PA JE 4 MESECE.

32) KOLIKO UR TRAJA TEČAJ?

33) KAKO JE Z NADALJEVALNIM TEČAJEM PLAVANJA ZA DOJENČKE?

34) KAKO JE S PLAVANJEM OTROKA V MORJU?

35) KAKO JE Z VADBO V ČASU MENSTRUACIJE?

36) ALI VADBO LAHKO OBISKUJEMO CELO LETO?



1) ALI DOJENČKI RES PLAVAJO?

Dojenčki so specifično lažji in lebdijo, to pa še ni plavanje. Dojenčki dejansko po tečaju plavanja še ne bodo plavali, saj plavanje pomeni premikanje v vodi v določeni plavalni tehniki, zato izraz "plavanje dojenčkov" ni najbolj primeren. Raje uporabljamo vadba v vodi za dojenčke. Gre za posebno obliko vadbe v vodi, ki pozitivno vpliva na zdrav telesni, psihični in socialni razvoj otroka. Izvaja se izključno v prisotnosti kontaktne osebe, ponavadi z enim od staršev ali otroku zaupno osebo, pri vadbi dojenčkov oz. malčkov v starostni skupini od 6 mesecev do 3 let. Pri starostni skupini od 4 let dalje pa se otroci vadbe udeležujejo brez prisotnosti staršev.

2) ZAKAJ VADBA (PLAVANJE) DOJENČKOV V VODI - KAKŠEN JE POMEN ZGODNJEGA ZAČETKA PLAVANJA?

Plavanje sodi med gibanja, ki jih ne pridobimo z drugimi vsakodnevnimi gibalnimi izkušnjami, kot so hoja, tek, lazenje, plazenje,… Premikanja v vodi se človek nauči relativno hitro, proces učenja pravilne tehnike, ki omogoča, da varno plavamo v vodi dlje časa, pa je sorazmerno dolg. Zato je smiselno z učenjem plavanja začeti dovolj zgodaj, vendar šele takrat, ko je otrokov organizem optimalno razvit in zrel za obvladovanje zahtevnih gibov. Ko je gibanje osvojeno, je praviloma tudi avtomatizirano, zato je pozabljanje majhno, kar pomeni, da je znanje plavanja razmeroma trajno.

Voda zaradi svojih lastnosti (ima okoli 800-krat večjo gostoto od zraka) predstavlja za ljudi posebno okolje, zato se je potrebno prilagoditi na gibanje v njej. Novorojenčkom in dojenčkom to okolje ni neznano, kajti v plodovnici so bili varno obliti s toplo, prijetno tekočino. Dojenčki do šestega meseca starosti večinoma ležijo, postopno se začenjajo obračati in prijemati predmete, nato znajo sedeti, pri devetih mesecih se plazijo, pri enem letu shodijo. S fredovo metodo učenja plavanja dojenčkom omogočamo gibanje v vodi, v toplem, mirnem, prijetnem vodnem okolju, kjer se lahko sprostijo in so samostojni v trodimenzionalnem gibanju, kar na suhem še nekaj časa ne morejo biti.

Smiselno je dojenčka "učiti plavati" oz. spoznati z vodo, v kateri se lahko igra, jo pretaka, se z njo umiva, jo okuša, se poliva, v njej lebdi in uživa. Zgodnji začetek plavanja je pomemben za celoten bio-psiho-socialni razvoj otroka.

Če dojenčku omogočimo gibanje v vodi preden shodi, se bo premikal v vodi s sonožnimi odrivi (ki so podobni prsnemu udarcu). V kolikor kasneje (po 12. mesecu starosti) začne »plavati«, se po vodi premika z gibanjem podobnim hoji, torej izmenično. Otroka je tedaj potrebno učiti prsnega udarca, vendar so zaradi razvojih sposobnosti takšnega učenja zmožni šele po tretjem letu starosti.

Redna in sistematična vadba v vodi zagotavlja razvojni skok v primerjavi z vrstniki, ki ne hodijo na plavanje.

Projekt plavanje dojenčkov po fredovi metodi je pozitiven za vso družino, še bolj poveže starša in otroka, saj se v času vadbe posvetita samo en drugemu in spodbuja športni duh. Otrok raste z ljubeznijo do vode.

3) KDO, KJE IN KDAJ IZVAJA TEČAJE PLAVANJA DOJENČKOV?

Organizator programa je Plavalna zveza Slovenije (Celovška 25, 1000 Ljubljana).

Vodja programa je dr. Dorica Šajber, izrd. profesorica na Fakulteti za šport Univerze v Ljubljani (E-pošta: dorica.sajber@guest.arnes.si).

Vadba plavanje dojenčkov po fredovi metodi se izvaja v več krajih po Sloveniji (Ljubljana, Laško, Kranj, Velenje, Ptuj…).

Podrobne informacije o vadbah (začetek, urniki, uvodna predavanja, kontakt, prijava, plačilo…) najdete na naslovu: www.plavanje-dojenckov.com, na telefonski številki: 041/953-656

V koledarskem oz. šolskem letu izvedemo 10-urni tečaj plavanja dojenčkov in malčkov v treh sklopih. Jesenski tečaj poteka od oktobra do decembra, zimski od januarja do marca in pomladanski od marca do junija. V primeru morebitnega izostanka zaradi bolezni izvedemo nadomestno 11. uro tečaja, da nadoknadite izostanek.

4) ALI LAHKO PREDSTAVITE PROGRAM PLAVANJE DOJENČKOV PO FREDOVEM PROGRAMU?

Freds Swim Academy je od leta 1986 vključena v raziskovanje zgodnjega razvoja otrok. V slovenskem prostoru je prof. Dorica Šajber leta 1999 razvila program plavanja dojenčkov in malčkov po fredovi metodi, pri čemer je z uporabo Fredovega plavalnega obroča proces učenja dojenčkov in malčkov prilagojen vsaki starostni skupini (od 6 do 12 mesecev, od 1 do 2 let, od 2 do 4 let in od 4-ih let dalje). Fredova metoda učenja plavanja je razdeljena na tri stopnje, pri katerih se uporabljajo posebej zasnovani plavalni pripomočki – Fredovi plavalni obroči, ki so različnih barv (rdeč, oranžen, rumen) in se razlikujejo po velikosti, vzgonu in stabilnosti. Otroke tako učimo po 3-stopenjskem plavalnem programu do pravilne tehnike plavanja.

Vadba že četrt stoletja poteka tudi v Sloveniji. Poudarek vadbe je na samostojnem gibanju - na sonožnem odrivu. Vsako leto se v naše programe vključuje preko 1000 otrok s svojimi starši.

Fredov plavalni obroč je poseben plavalni obroč, ki je v zadnjem delu odprt in ima v notranjosti obroča trebušni del, na katerem otrok leži, pripet pa je z varnostnim pasom, tako da otrok nikakor ne more zdrkniti iz obroča. Otrok je v optimalni trebušni legi. Fredov obroč ima notranji in zunanji napihljiv prekat. Tudi varnostni pas in trebušni del sta napihljiva.

Pri dojenčkih izvajamo naloge z rdečim. Poudarek vadbe je na sonožnem odrivu. Starši poskušajo svoje otroke motivirati, spodbujati da se samostojno gibljejo.

5) ALI LAHKO OTROKA NA PLAVANJU DOJENČKOV/MALČKOV SPREMLJA DRUGA OSEBA, NAMESTO STARŠEV?

Priporočljivo je, da otroka spremlja oseba, ki jo otrok najbolj pozna, jo čuti, jo ima rad, in ji zaupa. Lahko je namesto starša tudi kdo drug (babica, dedek, teta, stric…). Je pa res, da smo opazili, da so dojenčki najbolje motivirani za vadbo, če so z njimi njihovi starši.

6) ALI JE OBOLEVNOST DOJENČKOV, KI OBISKUJEJO VADBO V VODI KAJ VEČJA, OD OBOLEVNOSTI NJIHOVIH VRSTNIKOV, KI NE PRIHAJAJO NA VADBO?

Bolezen pri otrocih, ki obiskujejo vadbo v vodi ni nič bolj pogosta kot pri ostalih vrstnikih, ki tovrstne vadbe ne obiskujejo.

Dr. Lilli Ahrend, raziskovalka na nemški športni visoki šoli v Kölnu, ugotavlja, da obolevnost dojenčkov, ki obiskujejo vadbo v vodi, ni nič večja od obolevnosti njihovih vrstnikov, ki ne prihajajo na vadbo.

7) ALI SE LAHKO OTROK S POSEBNIMI POTREBAMI TUDI PRIDRUŽI VADBI PLAVANJE DOJENČKOV?

Za otroke s posebnimi potrebami je vadba v vodi oz. plavanje izredna priložnost za sobivanje s starši v vodi. Ti otroci potrebujejo še več varnosti in zaščite, ki jim jo v bazenu najlažje zagotovijo starši. V skupni zabavi lahko v mirnem in prijetnem okolju zadovoljno uživajo.

Priporočamo, da se pred udeležbo na vadbi posvetujete z zdravnikom oz. specialistom fiziatrom, ki morda opozori na posebnosti in se program vadbe v vodi po potrebi ustrezno prilagodi.

8) KAKO JE Z NEOPOREČNOSTJO VODE?

Vadba v vodi za dojenčke oz. malčke se izvaja v čisti in topli vodi. V skrbi za zdravje udeležencev vselej zagotovimo neoporečno vodo ter ustrezno higieno ostalih prostorov – hodniki, garderobe, sanitarije. Edini vir onesnaženja bazenskih vod je kopalec. Zato se pred vsakim vstopom v bazen za odrasle osebe in otroke, starejše od 2 let zahteva obvezno prhanje. Kreme in druga sredstva za nego telesa posredno večajo verjetnost prenosa patogenih mikroorganizmov prek vode, saj večajo porabo dezinfekcijskega sredstva. Kakovost kopalne vode določa Pravilnik o minimalnih higienskih zahtevah, ki jih morajo izpolnjevati kopališča in kopalna voda v bazenih (Uradni list RS, št. 59/15, 86/15 – popr. 52/18). V njem je določeno, da skupno število aerobnih mezofilnih bakterij v zaprtih bazenih ne presega 200/ml, v odprtih pa ne 1000/ml. V vodi ne sme biti prisotnih koliformnih bakterij in bakterije Pseudomonas aeruginosa.

Za izvedbo programa plavanje dojenčkov oz. malčkov v smislu stalne visoke stopnje higiene kontroliramo vodo vsako uro, voda se prefiltrira do 4x na dan, 1x letno pa se tudi zamenja.

9) IMAMO DVOJČKE. ALI STA LAHKO PRISOTNA OBA DOJENČKA HKRATI NA VADBI?

Ker je nujno nenehno opazovanje dojenčka, svetujemo prisotnost obeh staršev otrok (oz. drugih zaupnih oseb) na vadbi.

10) KOLIKO ČASA JE LAHKO DOJENČEK V VODI?

Temperatura vode za izvedbo vadbe dojenčkov je 32-33 stopinj Celzija. Pri tej temperaturi vode vadba z dojenčki traja največ 30 minut.

Proces ohlajevanja pri dojenčkih je zelo hiter, saj je razmerje med površino njegovega telesa in težo velika. Zato je zgornja meja zadrževanja v vodi odvisna od starosti otroka. V prvih urah plavanja naj dojenček ne bo v vodi dalje od 20 minut, pozneje lahko tudi do 30 minut. Dolžino vadbe prilagajamo individualno. Pozorni moramo biti na otrokovo počutje, pri čemer pa se ne moremo zanašati na občutke odraslih (staršev, vaditeljev), ampak so pomembni le občutki otrok. Na noben način naj se starši ali vaditelji ne vedejo po svojih občutkih, kajti otroci se hitreje ohlajajo kot odrasli. Zato priporočamo, da pri izstopu iz vode otroka takoj zavijete v toplo brisačo.

11) KAKO LAHKO UGOTOVIMO, ALI DOJENČKA ZEBE?

Eden od testov je "pritisk treh prstov na otrokovo podlaht"- po pritisku mesto obledi. V primeru, da bledica hitro izgine, otroka ne zebe, v nasprotnem primeru pa je treba vadbo v vodi prekiniti in telo ogreti.

12) ALI PRIPOROČATE POTAPLJANJE DOJENČKOV?

Potapljanje dojenčkov odsvetujemo dokler otrok tega sam ne želi. Refleks zadržanja dihanja je prisoten le do 2. oz 3. meseca starosti otroka. V strokovni literaturi ni zadosti dokazov o tem, ali ima vsak dojenček ta refleks in koliko časa je ta refleks prisoten. Zgodi se namreč lahko, da otrok pri potapljanju aspirira vodo, kar lahko privede do organske okvare pljuč. Prav tako potapljanje ni priporočljivo zaradi prisotnosti klora v vodi in tveganja za vnetje ušes. Otrok naj se potaplja šele takrat, ko to sam želi, oz. šele po 18. mesecu starosti.

13) KAKŠNA MORA BITI TEMPERATURA VODE, DA JE PRIMERNA ZA PLAVANJE DOJENČKOV?

Temperatura vode v bazenu naj bo 32-33 stopinj Celzija za dojenčke in malčke do treh let starosti in 31 stopinj Celzija za otroke stare od 3 do 6 let. Temperatura vode pod 28 stopinj Celzija je nevarna za dojenčke, ker lahko pride do obolenja ledvic. Voda kot velik prevodnik toplote odteguje otroku toploto.

Dojenčki

Malčki

Predšolski otroci

Starost

4-12 mesecev

1-3,5 leta

4-6 let

Temperatura vode

32-33 stopinj

31-32 stopinj

30 stopinj

Čas trajanja vadbe

30 min

35-40 min

45 min

14) ALI PRIPOROČATE PLAVANJE DOJENČKOV V TERMALNIH VODAH?

Plavanja dojenčkov v termalnih vodah ne priporočamo zaradi vsebnosti različnih kemijskih elementov, ki lahko na otroški organizem vplivajo obremenjujoče, zlasti na srce in ožilje. Svetujemo vam, da se o vsebnosti vode in primernosti za otroka pozanimate pri fiziatrih zdravilišč, katere imate namen obiskati. Kajti vsebnost vode pri različnih termalnih vodah je različna. Mi imamo podatke samo za termalne vode, v katerih izvajamo tečaje.

15) V KATEREM MESECU LAHKO DOJENČEK PRIČNE S PLAVANJEM?

Dojenček lahko prične z vadbo oz. plavanjem po 6. mesecu starosti oz. ko že samostojno dviga glavo, ko je odpornost njegovega organizma večja in že zmore bivanje v vodi, ki ima nižjo temperaturo od telesne.

16) ALI JE MOGOČE PRITI VADBO POGLEDATI?

Načeloma to ni priporočljivo, saj dojenčkom in malčkom zagotavljamo mirno, čisto, primerno okolje, in bi lahko preveliko število obiskovalcev motilo to vzdušje. Lahko pa se udeležite uvodnega predavanja, kjer je predstavljeno vse v zvezi s fredovo metodo učenja plavanja dojenčkov in malčkov in samo izvedbo vadbe.

17) KAKO JE S TERMOREGULACIJO PRI PLAVANJU DOJENČKOV?

Ohlajanje telesa v vodi, ki ima nižjo temperaturo od telesne temperature, je tudi odvisno od mase telesa in ker je ta pri otroku majhna, je potrebno paziti, da se otrok prehitro ne ohlaja. Otroci imajo večjo površino na enoto mase. Zato je prenos toplote iz telesa in v vodo večji pri otrocih kot pri odraslih na enoto mase.

Razlika med telesno temperaturo in temperaturo vode (med 32 - 38°C) je zadosten dražljaj za izboljšanje termoregulacije in odpornosti telesa, ne da bi otroku to škodovalo. Ob redni vadbi se izboljša reakcija otrokove kože na hladno, sposobnost termoregulacije in okrepi se imunski sistem.

V okviru raziskave o termoreglaciji so bile predstavljene ugotovitve, da se dojenčki v fredovih obročih počaseje ohlajajo. Ohlajati se začnejo šele, ko jih po glavi polivamo z vodo. Z neoprenskimi hlačkami in višjim položajem v fredovem obroču ter aktivnim gibanjem lahko poskrbimo, da jim temperatura na začetku vadbe naraste in do konca vadbe zelo malo pade.

18) ALI LAHKO PRINESEMO SVOJO IGRAČKO NA VADBO?

Priporočamo, da na vadbo prinesete eno svojo igračko, saj je nanjo navezan in jo pozna. Vse ostalo bo zanj novo…

19) KAKŠEN JE VPLIV PLAVANJA NA TELESNI RAZVOJ?

Zgodnji začetek plavanja je pomemben za telesni, psihični in socialni razvoj otroka. Otrok, ki plava, se bolje in hitreje razvija, krepi mišičevje in srčno-žilni sistem, ima boljši apetit in bolj mirno spi. V vodi si v družbi drugih otrok in staršev pridobiva socialne izkušnje, se sprosti, postane bolj samostojen in neboječ.

Plavanje ima na otrokov telesni razvoj učinek na:

1.) DIHANJE: Pritisk vode na prsni koš skrbi za močnejši izdih. Otrok je prisiljen proti temu pritisku močneje vdihniti. S tem se krepi dihalno mišičje, v prvem letu diafragmalno mišičje, kasneje pa medrebrno mišičje. Otroci, mlajši od šest mesecev, imajo včasih hitro frekvenco dihanja, ker diafragmalno mišičje še ni zadosti razvito. Zaradi hitre frekvence dihanja naj starši v prvih urah plavanja otroka večkrat dvignejo iz vode, da mu omogočijo mirnejše dihanje. Zaradi okrepljenega dihanja prihaja do povečanja števila pljučnih alveol. S tem se za skoraj 20% poveča vitalna kapaciteta. Večja kapaciteta vpliva na mirnejše dihanje.

2.) SRČNO-ŽILNI SISTEM: Vodni pritisk pozitivno vpliva na srčno-žilni sistem. Pritisk deluje na dele telesa, ki so potopljeni v vodi in prek kože na vene. Pod vplivom pritiska priteka približno 20% več krvi v desni del srca in prek pljuč v levi del srca. S tem se poveča in krepi srčno mišičje. Redna vadba v vodi znižuje frekvenco srca in zviša njegovo zmogljivost. Otrok si po naporu hitreje opomore in kaže povečano vzdržljivost. Pomembna je redna vadba, ki omogoča krepitev srčno-žilnega sistema. Raziskave kažejo, da je temperatura vode med 32°C in 33°C dober dražljaj za otrokovo aktivnost.

3.) SKELET: Na razvoj skeleta vpliva otrokovo intenzivno gibanje v vodi. Kot posledica tega gibanja pride do intenzivne rasti kosti in dobrega oblikovanja kolčnega sklepa. Hrbtenica se prej začne spreminjati iz okrogle v dvojno S obliko, za razliko od otroka, ki ne hodi na vadbo.

4.) MIŠIČJE: Gibanje v vodi pripelje do enakomernega oblikovanja celotnega skeletnega mišičja. Ortopedi vidijo v tem osnovo za zdrav razvoj otrok brez slabe drže. V prsnem položaju v vodi se krepi hrbtno mišičje in mišičje ramenskega obroča ter ostalo.

5.) TERMOREGULACIJO: Razlika med telesno temperaturo in temperaturo vode (med 32 - 38°C) je zadosten dražljaj za izboljšanje termoregulacije (sposobnost uravnavanja telesne toplote) in odpornosti telesa, ne da bi otroku to škodovalo. Ob redni vadbi se izboljša reakcija otrokove kože na hladno, sposobnost termoregulacije in okrepi se imunski sistem.

20) ALI STARŠI ZA VADBO POTREBUJEMO PLAVALNO KAPO?

Plavalna kapa za starše in otroke ni potrebna, niti obvezna.

21) KDAJ DOJENČEK NE SME PRITI NA PLAVANJE?

Dojenček in/ali starš naj na vadbo ne pride pri naslednjih obolenjih:

Absolutna prepoved plavanja:

  • pri vnetju ušesa
  • pri vnetju oči
  • pri diarei
  • pri nalezljivih boleznih (ošpice, škrlatinka, davica, norice, angina, bronhitis,…)
  • pri nalezljivih kožnih boleznih (glivice, bakterialne kožne infekcije- krastavica, herpes simpleks, odprte rane…)
  • pri povišani temperaturi
  • prehladu
  • po ceplenju-vsaj 48ur.

Relativne kontraindikacije za plavnje dojenčkov:

  • če pride do komplikacij pri rasti zob (bolečine, temperatura, otekline)
  • če je otrok slabo spal
  • če se otrok pred plavanjem slabo počuti.

Tudi pri obolenju kontaktne osebe prepovemo vstop v bazen.

22) ALI SO LAHKO NA ISTI VADBI DOJENČKI IN MALČKI RAZLIČNE STAROSTI (npr. 5-mesečni dojenček in 2-letna malčica)?

Pri starostnih razlikah (kot v primeru) vadbe oba otroka hkrati ne moreta obiskovati. Plavanje dojenčkov oz. malčkov izvajamo po starostnih skupinah, in sicer za dojenčke od 6. meseca do 12. meseca starosti, za malčke od 1 do 2 let starosti, in 2 do 4 let starosti ter od 4-ih let dalje.

23) KOLIKO DOJENČKOV/UDELEŽENCEV JE V SKUPINI?

Skupine so velike maksimalno po 10 dojenčkov skupaj s starši.

24) ALI SO HLAČKE IZ NEOPRENA OBVEZNE ALI SI LAHKO TUDI SAMI PRISKRBIMO PRIMERNE KOPALKICE?

Hlačke iz neoprena niso obvezne, so pa zelo zaželjene, saj ne prepuščajo izločenih tekočin in vzdržujejo toploto. Namesto neoprenskih hlačk priporočamo še pleničke za v vodo, za enkratno uporabo, ali pa pralne plavalne pleničke, ki jih lahko kupite tudi pred vadbo pri nas.

25) KOLIKOKRAT TEDENSKO POTEKA VADBA PLAVANJA DOJENČKOV?

Vadba poteka 1x na teden v dogovorjenem oz. prijavljenem dnevu v tednu.

26) ALI MORAMO OBROČEK IN OSTALE REKVIZITE KUPITI?

Za vadbo vam ni potrebno kupiti nobenih obročev ali ostalih pripomočkov, saj vse dobite na vadbi. Se pa lahko odločite za nakup obroča, neoprenskih hlačk oz. obleke ali pralnih plenic za lastno uporabo po vadbi - npr. ko ste z otrokom na morju.

27) KAJ JE PREDNOST FREDOVEGA OBROČA?

Fredov plavalni obroč je poseben plavalni obroč, ki je v zadnjem delu odprt in ima v notranjosti obroča trebušni del, na katerem otrok leži, pripet pa je z varnostnim pasom, tako da otrok nikakor ne more zdrkniti iz obroča. Otrok je v optimalni trebušni legi za plavanje. Fredov obroč ima notranji in zunanji napihljiv prekat. Tudi varnostni pas in trebušni del sta napihljiva. Fredova metoda učenja plavanja je razdeljena na tri stopnje, pri katerih se uporabljajo različni obroči. Le- ti se razlikujejo po velikosti in barvi. Po velikosti poznamo rdeči, oranžni in rumeni Fredov plavalni obroč.


Rdeči Fredov obroč: je med vsemi obroči največji in ima največji vzgon in stabilnost – za najmanjše otroke – dojenčke. Nudi tisto podporo, ki jo otrok potrebuje pri prilagajanju na vodo in pri učenju pravilnega udarca. Relativno omejen prostor za gibanje z rokami v tej fazi je načrten, da se otrok najprej osredotoči na gibanje nog, kajti v tej fazi je giabnje z rokami manjšega pomena. Ko je gibanje nog pravilno avtomatizirano, ko otrok lahko nekaj metrov samostojno plava do nekega cilja in tudi spreminja smer, takrat lahko preidemo na oranžni obroč. Ta prehod naj bo okrog tretjega leta starosti. Rdeč obroč uporabljamo od 3 mesecev starosti do 3. leta..

Oranžni Fredov obroč: je srednje velikosti z zmanjšanim vzgonom in stabilnostjo. Na ta način je omogočena večja svoboda gibanja rok. Spodbuja se avtomatizacija udarca in koordinacija udarca z zavesljajem. Malček preplava več z žabjim (prsnim) gibanjem, spreminja smer plavanja, se obrača ter je samostojen in sproščen v vodi. Otrok naj ne plava dolge razdalje. Ko se nauči pravilnega plavanja (koordiniranega gibanja nog in rok), preidemo na rumeni obroč. Oranžni obroč je primeren za otroke med 2. in 6. letom starosti.

Rumeni Fredov obroč: to je najmanjši obroč z najmanjšim vzgonom in stabilnostjo ter najmanjšim volumnom za največje otroke. Omogoča največjo svobodo gibanja, zahteva pa že predznanje (osvojeno gibanje rok in nog – zaveslaj in udarec). Na ta način otrok plava z lastno močjo in tehniko. Ko otrok plava daljšo razdaljo in spreminja smer z rumenim obročem, bo metodični postopek speljan naprej. Postopno zmanjšujemo volumen zraka v zunanjem delu obroča. Otrok najprej v spremenjenih pogojih plava daljšo razdaljo in spreminja smer. Nato postopno spuščamo zrak v notranjem obroču. S tem otrok prevzame vzgon in plava pri popolnem odvzemu zraka samo s stranskimi deli obroča, ki še vsebujejo zrak. Ti stranski deli nimajo nosilne funkcije. V tej stopnji popuščanja zraka smo posebno pozorni na mirno, enakomerno plavanje. Ko otrok doseže to stopnjo učenja, lahko sam skrbi za vzgon in opusti pripomoček, ko je sam nato pripravljen. Uporablja se predvidoma med 4. in 6. letom starosti.


28) KAKŠNE VAJE IZVAJAJO DOJENČKI?

Dojenčki izvajajo vaje po navodilu učitelja plavanja po fredovem programu, pri čemer starši vodijo otroka in ga usmerjajo pri gibanju v vodi. Gre za različne izvedbe sonožnega odriva.

Udeležite se uvodnega predavanja, kjer si boste lahko med predavanjem pogledali tudi film.

29) ODLOČAMO SE ZA NAKUP PLAVALNEGA OBROČA ZA 2 LETI STARO DEKLICO IN VAS PROSIM ZA NASVET. KER JE RDEČ OBROČ OD 3 MESECEV DO 4 LETA, ORANŽEN PA OD 2-6 LET, ME ZANIMA, KATEREGA NAM PRIPOROČATE?

Uporaba določenega obroča je odvisna od znanja plavanja in starosti. Rdeči Fredov obroč je med vsemi obroči največji in ima največji vzgon in stabilnost. Zaradi tega nudi tisto podporo, ki jo otrok potrebuje pri prilagajanju na vodo in pri učenju pravilnega udarca z nogami. Ko je gibanje nog pravilno avtomatizirano, ko otrok lahko nekaj metrov samostojno plava do nekega cilja in tudi spreminja smer, takrat lahko preidemo iz rdečega na oranžni obroč. Če ste opazili, da vaš otrok to že zmore, potem vam priporočamo nakup oranžnega, sicer pa je bolje začeti postopoma z učenjem, torej v rdečem obroču. Za na morje, ki je valovito, priporočamo rdeč fredov obroč, ki je bolj stabilen.

30) ALI NAJ KUPIMO FREDOV OBROČ ŽE PRED VADBO IN JO NEKOLIKO NAVADIMO NA PLAVANJE Z NJIM?

Lahko kupite plavalni obroč že pred vadbo, ni pa nujno, ker vam bomo na vadbi pokazali, kakšno je pravilno nameščanje in uporaba.

31) SEM PONOSNA MAMICA MALEGA MARKA, KI JE STAR 7 TEDOV IN 2 DNI. ZELO RADA BI SE UDELEŽILA VADBE V VODI ZA DOJENČKE, VENDAR ME SKRBI, KER BO MARK TAKRAT STAR LE 3 MESECE IN 18 DNI, PRIPOROČENA STAROST PA JE 4 MESECE.

Priporočamo, da počakate, da otrok dopolni starost 4 oz. 6 mesecev in se potem prijavite na tečaj plavanja dojenčkov.

Vse informacije glede vadbe za dojenčke najdete na spletni strani plavanje dojenčkov (www.plavanje-dojenckov.com) oz. na telefonski številki: 041/953-656

32) KOLIKO UR TRAJA TEČAJ?

Tečaj traja 10 ur in ena ura je dodatna, v primeru, da ste manjkali zaradi bolezni, cepljenja in lahko tisto uro nadomestite na zadnji, 11. uri tečaja.

33) KAKO JE Z NADALJEVALNIM TEČAJEM PLAVANJA ZA DOJENČKE?

Z dojenčkom lahko nadaljujete z vadbo vsake 3 mesece do dopolnjenega 1. leta starosti. Nato ste vabljeni na tečaje plavanja za malčke, ki se izvajajo po starostnih skupinah: 1 do 2 leti, 2-4 leta in od 4. leta dalje.

Urnike in vse ostale informacije si lahko pogledate na spletni strani plavanje dojenčkov (www.plavanje-dojenčkov.com).

34) KAKO JE S PLAVANJEM OTROKA V MORJU?

Zavedati se moramo, da se dojenčki hitreje ohlajajo kot odrasli. Zato naj bo zadrževanje v morju kratkotrajno. Daljše zadrževanje v vodi pod 28°C lahko povzroči razna obolenja.

Priporočamo vam obleko iz neoprena, ki malce zadrži ohlajanje telesa, zaščiti otroka pred vetrom in soncem. Lahko jo naročite na številki 041/347591.

35) KAKO JE Z VADBO V ČASU MENSTRUACIJE?

Voda, v kateri se izvaja vadba, mora ostati čista. Če je nožnica toliko zaceljena, da tampon zadrži, potem se mama lahko udeleži vadbe

36) ALI VADBO LAHKO OBISKUJEMO CELO LETO?

Vadbo Plavanje dojenčkov in malčkov izvajamo celo šolsko leto (od oktobra do junija), pri čemer so tečaji 10-urni in trajajo po 3 mesece, od oktobra do decembra, od januarja do marca in od marca do junija.